SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Antikor Nedir? CRT Antikor Testleri ile tespit edilen antikorlar nelerdir?

Bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve vücuttaki bakteri, virüs, kimyasal madde gibi yabancı maddeler (antijen) ile savaşan Y şekilli proteinlere antikor ya da tıbbi adı ile “immunoglobulin” denir. Antikorlar, antijenleri vücuttan atmak için onlara benzersiz bir uyumla bağlanırlar. Antikor testi dendiğinde akla ilk gelen antikorlar; IgG, IgM, IgA ve IgE’ dir. CRT Hızlı Antikor testlerinde IgG ve IgM antikorlarının tespiti amaçlanmıştır.

 

CRT Testi onaylı belgeleri nelerdir?

CRT Antikor testi ürünümüz yerli üretimdir. CE sertifikası alınmıştır. UTS kaydı mevcuttur. FDA ön onay belgesine sahiptir.

 

Test kitinin içeriğinde neler vardır?

Test kasedi, steril lanset iğnesi, alkollü temizleme bezi, seyreltici tampon solüsyon, damlalık pipeti, kullanım talimatı bulunmaktadır.

 

Testi uygularken dikkat edilmesi gereken noktalar nedir?

Testi yapmadan önce kullanma talimatını mutlaka okuyunuz. Test kasedini ambalajından çıkardıktan sonra 1 saat içerisinde testi uygulayınız. Parmağınızı delmeden önce alkollü temizleme bezini kullanarak parmağınızı siliniz ve alkolün kurumasını bekleyiniz. Parmağınızı steril lanset iğnesi ile deldikten sonra parmağınızı sıkarak kan damlasının çıkışına yardımcı olunuz, çıkan ilk damla kanı peçeteyle siliniz. İkinci çıkan kan damlası ile testi gerçekleştiriniz. Testi uygularken kasetin haznesine 1 damladan daha fazla kan damlatmayınız. Bu işlem için damlalık pipetini kullanınız. Hazneye aktarılan max 1 damla kanın üzerine 2 damla seyreltici tampon solüsyonu damlatınız. Seyreltici tampon solüsyonu damlatmadan önce hafifçe çalkalayınız. Bu işlemden sonra testin sonuç bölümünde yürümeyi gözlemleyiniz. Sonucu 10-15. Dk’ lar arasında gözlemleyiniz. 15. Dakikadan sonra testi okuyunuz.

 

Testin doğruluk oranı nedir?

Sağlık bakanlığı onaylı bağımsız laboratuvarlar tarafından Covid-19 pozitif / negatif olduğu bilinen hastalar üzerinde yapılan klinik araştırmalara göre testin doğruluğu %98.7 klinik özgüllük ise %99 olarak teyit edilmiştir.

 

Sonuçlar nasıl yorumlanmalıdır?

Testin üzerinde belirebilecek 3 çizgi vardır. C, IgM, IgG C çizgisi: Bu çizginin belirmesi testin doğru bir şekilde yapıldığını ifade eder. C çizgisi belirmeyen uygulamalarda test sonucu geçersizdir, test tekrar edilmelidir. Sadece IgM çizgisi: Test pozitiftir. M antikorları ilk 10 gün içerisinde üretilen antikorlardır. Yakın zamanlı Covid 19 enfeksiyonu olasıdır. Sadece IgG çizgisi: Test pozitiftir. M antikorları 25. Günden sonra kaybolmuştur. Kişi Covid 19 enfeksiyonuna en az 25 gün önce yakalanmıştır. IgM ve IgG çizgileri birlikte: G antikorları 10. Günden sonra üretilmeye başlar. M antikorları da henüz kaybolmamıştır. Kişi hastalığının 10.-25. Günleri arasındadır.

 

Birkaç gün önce hastanede PCR testi yaptırdım. Covid-19 pozitif tanısı aldım. Fakat antikor testi yaptığımda sonuç negatif çıkıyor. Bunun anlamı nedir?

Covid 19 hastalığına karşı bağışıklık sistemi tarafından ilk üretilen antikor olan M antikoru; kişiye Covid 19 bulaşı olduğu andan itibaren 1 - 10 gün arasında üretilmeye başlanmaktadır. Dolayısıyla henüz kişi antikor üretememiş olabilir. Bağışıklık sisteminin antikor üretip üretmediğini kontrol etmek amacıyla testin 3 gün sonra tekrar edilmesi önerilir.

 

Covid-19 hastası olan her insan antikor üretir mi?

Antikorlar vücut savunma mekanizmasının bir üyesi olup tek savaşçılar kendileri değildir. Dolayısıyla Covid 19 enfeksiyonuna sahip veya bu hastalığı atlatmış herkes antikor üretemeyebilir. Hızlı antikor testlerinde çıkan negatif sonuçlar kişinin Covid-19 hastası olmadığı anlamına gelmez.

 

CRT Testi grip gibi başka hastalıkların tespitinde kullanılabilir mi?

Bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorlar bağlanacakları antijen için spesifiktir. Antikorlar antijene anahtar-kilit uyumuyla bağlanırlar. Test kitinde tespiti amaçlanan antikorlar da Covid 19 hastalığına özgü üretilen antikorlardır. Dolayısıyla test sadece Covid 19 hastalığının taraması için geliştirilmiş olup başka hastalıkların tespitinde kullanılmaz.

 

Siparişim ne zaman kargoya verilir?

Hafta içi Saat 13:00’den önce verilen tüm siparişleri aynı gün kargoya teslim edip gönderiyoruz, 13:00’dan sonra verilen siparişleri ise ertesi gün kargoya veriyoruz. Hafta sonu ve tatil günlerinde verilen siparişler takip eden ilk iş günü içinde kargoya verilir.

 

Kargo teslimat adresinde beni bulamazsa ne olur?

Kargo firması siparişinizi belirtmiş olduğunuz adrese teslim eder. Adresinizde bulunmamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinize dair bir not bırakır. Üç gün içerisinde paketinizi şubenden almamanız durumunda siparişiniz vita19.com deposuna geri döner.

 

Hangi kargo şirketi ile çalışmaktasınız?

Siparişleriniz "Yurtiçi kargo ile ulaştırılacaktır.

 

Kargo işlemleri için ücret ödeyecek miyim?

Vita19.com’dan yapacağınız alışverişlerinizde kargo ücreti ödemezsiniz.

 

Teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Vita19’dan verdiğiniz siparişler adresinize teslim edildiğinde, kargo teslim fişini imzaladıktan sonra kargo paketini açıp kontrol etmenizi öneririz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık varsa ya da ürünler hasar görmüş, deforme olmuşsa lütfen kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatıp bu konuda bizimle iletişime geçin.

 

Siparişimdeki ürünler eksik geldi. Ne yapmalıyım?

Kargonuzu mutlaka kargo yetkilisinin yanında açmalı ve içindeki ürünlerin faturanız ile aynı olduğundan, paketinizin bozulmamış olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eksik olduğunu farkettiğiniz kargonuzun, eksik ürün ya da ürünlerini [email protected] adresine e-posta atarak bildiriniz. Aksi takdirde iadeniz kabul edilmeyecektir.