Enfekte Oldunuz mu?

Enfekte Oldunuz mu?

COVID-19 hastalığı Aralık 2020'den bu yana hayatımızın önemli bir parçası oldu, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıktığı ve İtalya, İran, Güney Kore ve Japonya’nın artan sayıda vaka bildirmesiyle 11 Mart 2020'de pandemi olarak ilan edildi. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, 20 Eylül itibarıyla, küresel ölüm sayısı 957.000 ve vaka sayısı 30,8 milyondan fazla oldu. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Johns Hopkins Üniversitesi tarafından toplanan verilere göre, dünya çapında 21 milyondan fazla insan iyileşti.

SARS-CoV-2 virüsü, farklı insanları tamamen farklı şekillerde etkiler. Enfekte kişilerden bazıları hafif ila orta derecede belirti gösterir ve hastaneye yatmadan iyileşir. Bununla birlikte, bazı insanlarda COVID-19, yüksek ateş, şiddetli öksürük ve nefes darlığı gibi daha şiddetli semptomlara neden olur ve bu genellikle zatürreye * işaret eder. Enfekte olan bazı kişiler hiçbir belirti göstermez, bu da enfekte olmamış diğer kişileri tehlikeye atmamak için onları bulup popülasyondan izole etmeyi zorlaştırır.

İnfluenza ve pnömoni gibi hastalıklar, COVID-19'a benzer klinik bulgulara sahiptir. COVID-19 salgını sırasında diğer solunum sistemi hastalıklarından muzdarip hastalara yanlış COVID-19 hastalığı teşhisi konulabilir. Aynı şekilde, durumu grip enfeksiyonuna bağlayan COVID-19 hastalığına sahip olan kişiler de vardır. CHIL IgG / IgM hızlı testi hastalığa özgüdür ve çapraz reaksiyondan etkilenmez. Bu sayede hastalığın COVID-19 olup olmadığını incelemek mümkün olacaktır.

Şu anda, COVID-19 teşhisi için iki tür test mevcuttur; teşhis testleri ve serolojik (antikor) testler. Teşhis testleri, aktif bir enfeksiyonunuz olup olmadığını belirlerken, antikor testi geçmiş bir enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi söyleyebilir. Hükümet tarafından viral hastalıkların moleküler tespiti için bir altın standart olarak PCR temelli tahlillerin evrensel olarak tanınmasına rağmen, bu yöntemler yüksek vasıflı personel ve gelişmiş ekipman gerektirmektedir, bu da onları sınırlı kaynaklara sahip gelişmekte olan ülkelerin ortamında kullanışsız kılmaktadır. PCR'nin geçmişteki enfeksiyonu tespit edememesi ve pahalı ekipmanın yanı sıra yüksek vasıflı personel eksikliği nedeniyle, serolojik testlerin değeri ortaya çıkar.

Koronavirüs Hastalığı Olup Olmadığınızı Merak Ediyor Musunuz?

Seroloji testleri, antikorların varlığını kantitatif veya kalitatif olarak tespit edebilen testlerdir. Dünyada en çok kullanılan seroloji yöntemleri ELISA ve lateral akışa dayalı hızlı testlerdir. ELISA testlerini yapmak için uygulayıcının uzman olması gerekirken, hızlı test yöntemleri çok çeşitli ortamlarda uygulanabilen ve bireysel uzmanlık gerektirmeyen testlerdir. Sonuç yorumlaması, daha önce enfekte olup olmadığını anlayabilmesi için çok basit bir çizgi mantığına dayanmaktadır. Yorumlama süreci COVID-19 hastalığına ışık tutar ve hastanın enfeksiyon geçirip geçirmediği konusunda yorum yapmasına olanak tanır. Seroloji testlerinin sonuçları tanısal testler için başlangıç ​​niteliğindedir.

 

CHIL COVID-19 IgG / IgM Hızlı Test, bağışıklık sisteminiz tarafından SARS-CoV-2'ye karşı oluşturulan spesifik antikorları (IgG / IgM) arayan kan ile yapılan serolojik hızlı bir testtir. Yine de, enfekte kişi hızlı bir şekilde antikor üretmeye başlamaz. CHIL COVID-19 IgG / IgM Hızlı Test, yeni veya önceki enfeksiyonu gösteren SARS-CoV-2'ye adaptif bağışıklık yanıtı olan bireylerin tanımlanmasında bir yardımcı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Serolojik bir antikor testinin pozitif çıkması yedi gün ile üç hafta arasında sürebilir.

Zamana Bağlı Antikor Miktarı Değişimi

Ghaffari, A., Meurant, R., & Ardakani, A. (2020). COVID-19 serological tests: how well do they actually perform? In Diagnostics (Vol. 10, Issue 7). https://doi.org/10.3390/diagnostics10070453

IgM antikoru, hastalığın ilk haftasında üretilmeye başlar. Uzun süreli bağışıklık için hastalığın 7. gününden sonra IgG üretilmeye başlanır. Bu iki antikorun pozitifliği, hastalığın evreleri, bağışıklığı ve kişinin enfekte olup olmadığı hakkında faydalı bilgiler verir. CHIL IgG / IgM hızlı testi,% 98,9'un üzerinde doğruluk oranı, güvenilir sonuçlar ve kullanım kolaylığı ile COVID-19 ile mücadelede önemli bir rol oynar.

PCR-ANTİJEN-ANTİKOR

Etiketler: Enfekte Oldunuz mu?
Eylül 10, 2021
Listeye dön